Strona główna Rozwój mowy dziecka Porady i ciekawostki
Porady i ciekawostki

Profilaktyka

Prawidłowe oddychanie przez nos

Sposób oddychania dziecka jest niezwykle ważny. Dziecko nie powinno oddychać z otwartymi ustami. Właściwe jest tylko oddychanie przez nos (dotyczy to zresztą także dorosłych). Kiedy oddychamy z otwartymi ustami, żuchwa się obniża, a łuk zębowy dolny cofa się w stosunku do górnego.

Więcej…
 

Ćwiczenia narządów artykulacyjnych

Ćwiczenia języka, warg i podniebienia przygotowują dziecko do prawidłowego mówienia. Gimnastyka aparatu mowy jest istotnym krokiem w celu osiągnięcia tej ważnej sprawności. Można ją prowadzić w formie zabawy.
Więcej…
 

Jak stymulować mowę dziecka?

To ile i w jaki sposób mówimy do dziecka ma bardzo duży wpływ na rozwój jego mowy. Oto wskazówki dla opiekunów dziecka (rodziców, nauczycieli, starszego rodzeństwa), które podpowiedzą, co moglibyśmy i co powinniśmy zrobić, by mowa dziecka roziwjała się poprawnie i we właściwym tempie.
Więcej…
 

Onomatopeje - wyrażenia dźwiękonaśladowcze

Onomatopeje wyrażają w sposób naturalny otaczające nas zjawiska słuchowe. Są pierwszymi, naturalnymi słowami dziecka, powiązanymi z określonym znaczeniem.
W języku polskim istnieje bardzo dużo tego typu wyrazów.
Więcej…
 

Terapia mowy

Nauka dziecka:
  • nawiązywania kontaktu wzrokowego (patrzenie na rozmówcę);
  • spostrzegania przedmiotów (fiksowania wzroku na przedmiocie);
  • reagowania na własne imię;
Więcej…
 

Wady zgryzu

Prawidłowe równe uzębienie stanowi istotny element naszego zdrowia. Jeśli jednak doszło do wad zgryzu, ich leczeniem zajmuje się ortodonta.
Więcej…